44 647 12 59

Klimatyzacja


Klimatyzacja jest doskonałym sposobem na kontrolowanie i utrzymywanie optymalnych komfortowych parametrów powietrza: temperatury, czystości, wilgotności, jakości we wnętrzu budynku bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz. Mimo, że proces osiągnięcia tej formy działania klimatyzacji jest stosunkowo złożony, to działanie takiego systemu jest dość proste, dzięki wykorzystaniu znanych z fizyki praw (skraplanie pary, parowanie cieczy, sprężanie i rozprężanie czynnika chłodzącego) w zamkniętym obiegu chłodniczym.

Zasada działania urządzenia klimatyzacyjnego.
Ciepłe powietrze z pomieszczenia przepływa przez wymiennik ciepła (parownik), ochładza się i jako zimne powraca do pomieszczenia. W zamkniętym obiegu chłodniczym wykorzystuje się zjawisko parowania cieczy o niskiej temperaturze wrzenia, która pobiera ciepło w parowniku oraz zjawisko skraplania par w zewnętrznym wymienniku ciepła (skraplaczu) powodującym oddanie tego ciepła i obniżenie temperatury czynnika chłodzącego. Po skropleniu przechodzi on przez zawór redukcyjny (zawór rozprężny). Rozprężenie cieczy powoduje gwałtowny spadek temperatury czynnika chłodzącego i cykl chłodzenia (pobierania ciepła w parowniku) może się powtórzyć. W obiegu chłodniczym sprężarka służy do sprężania par czynnika chłodzącego i jego przetłaczania z części niskociśnieniowej do wysokociśnieniowej.

Na rynku występuje wiele modeli urządzeń klimatyzacyjnych, od klimatyzatorów tylko chłodzących, po klimatyzatory dostarczające zimne powietrze w lecie, a ciepłe w zimie zapewniając optymalne warunki przez cały rok.

Najmniejszymi urządzeniami są klimatyzatory kompaktowe. Przeważnie są to urządzenia przenośne lub okienne przeznaczone do chłodzenia (i grzania) pojedynczych pomieszczeń. Urządzenia takie mają jednak ograniczone możliwości eksploatacyjne.

 

Najpopularniejszym systemem klimatyzacyjnym są klimatyzatory typu monosplit lub multisplit.


W systemie typu split wewnętrzne urządzenia klimatyzacyjne są połączone z urządzeniami zewnętrznymi. Jednostka zewnętrzna może być umieszczona na ścianie, na dachu lub balkonie. Część wewnętrzna może być zamontowana na ścianie, na suficie, zawieszona pod sufitem. Wewnętrzne urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w piloty ułatwiające sterowanie poszczególnymi funkcjami
 

Klimatyzatory kanałowe


Zastosowanie klimatyzatorów kanałowych zapewnia minimum doboru akcesorii i sprzętu do montażu. Zastępując inne modele klimatyzatorów daje znaczne efekty ekonomiczne. Klimatyzatory tego typu charakteryzują się podzielnością, czyli możliwością rozłożenia strumienia powietrza na wiele pomieszczeń. Ponieważ klimatyzatory kanałowe montowane są najczęściej w kanałach wentylacyjnych to ilość wylotów powietrza może być dobierana w zależności od potrzeb w danym pomieszczeniu doprowadzając powietrze poprzez elastyczne kanały.
 

Klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe


Rodzina klimatyzotorów przypodłogowo-podsufitowych dzięki swej estetycznej sylwetce daje się komponować w dowolnych pomieszczeniach o dowolnym wystroju wnętrza zapewniając użytkownikowi estetykę pomieszczenia.
Zaletami są: cienki panel oszczędzający kubaturę pomieszczenia. Dwa warianty montażu klimatyzatorów (przy podłodze lub pod sufitem) zapewniają łatwy montaż, który będzie jednocześnie przyjazny dla użtykownika.
 

Klimatyzatory kasetonowe


Klimatyzatory kasetonowe montowane w sufitach podwieszanych są płaskie i eleganckie. Nadają się do montowania w wysokiej klasy hotelach, budynkach i specjalistycznych luksusuowych salonach. Zajmują niewiele kubatury pomieszczenia. Zaletą tego typu klimatyzatorów jest nawiei we wszystkich kierunkach.